KÜLTURÇEV 2. “ÇİM ADAM ÖDÜLLERİ” AÇIKLANDI

odul_toplu_k2ÇİM ADAM ÖDÜLÜ DİLOVASI’NIN KİMYASAL KİRLİLİĞİNİN BOYUTUNU ARAŞTIRIP TOPLUMLA PAYLAŞAN KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HALK SAĞLIĞI ANABİLİM DALI BAŞKANI DR. ONUR HAMZAOĞLU İLE HES’LERE YÖNELİK AÇIKLAMALARI NEDENİYLE TARKAN’A VERİLDİ

Kültür, Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği (KÜLTURÇEV)   “Çim Adam Ödülleri”nin ikincisinin Hidro Elektrik Santraller konusundaki duyarlılığı gerekçesiyle Pop Müzik sanatçısı Tarkan Tevetoğlu ile Dilovası’nın kimyasal kirliliğinin boyutunu araştırıp, toplumla paylaşan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na verildiği açıklandı.

Ödüler 04 Temmuz 2011 tarihinde Ekin Kültür Sanat Merkezi’ndesahiplerine iletildi.

Külturçev Yönetim Kurulu’nca yapılan değerlendirme sonucu ödüle layık görülen kişi ve kuruluşlar ile ödül alma gerekçeleri şöyle:

Rize'de Ovit Yaylası'nda düzenlenen şenliklerde Yaklaşık 30 bin kişiyi coşturan Tarkan, HES'lere karşı çıkarken, 'Derelerimize sonuna kadar sahip çıkacağız' dedi. Yaklaşık 30 bin kişi izlediği konserde dünyaca ünlü mega star Tarkan, “ Bu toprakları bize dedelerimiz bıraktı, yok ettirmeyeceğiz. Derelerimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Turizme evet, Hidroelektrik santrallerine hayır diyoruz" dedi.

Bu arada Kastomonu Loç Vadisi ile ilgili karara sevinenler arasında Tarkan da vardı. Sanatçı Twitter’da şu sözlere yer verdi: “Yeni yılın ilk günlerinde Loç Vadisi ile ilgili aldığım müjdeli haber beni çok sevindirdi. Mahkeme, Loç Vadisi’nde yapılması planlanan HES projesi için yürütmeyi durdurma kararı aldı. Evrensel adalet vicdanının sesini dinledi ve Loç kurtuldu. Darısı, Allianoi, Hasankeyf ve kurtulmayı bekleyen bütün doğal güzelliklerimizin, kültürel miraslarımızın başına. İyi seneler…”

  • Yukardaki haberler de görüldüğü üzere dünyaca ünlü sanatçı Tarkan’ın çevreye olan duyarlılığını sanatçı duyarlılığı ile bütünleştirerek topluma çevreyle ilgili önemli uyarı içeren mesajlar vermesi nedeniyle “ Çim Adam Ödülü” ne layık gördük.

karayalcin_onur_hoca_kKocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı olan, yıllardır Dilovası'nda sanayiden kaynaklanan kirlilik, kanser vakalarındaki artış ve nedenleriyle ilgili araştırmalar yapan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada bu ilçede anne sütünde ve yeni doğmuş bebeklerin dışkılarında bile ağır metallar olduğunu söylemişti.

  • Halkı ilgilendiren bu gerçeği bilim adamı dürüstlüğü ile kamuoyu ile paylaştığı için Dr. Onur Hamzaoğlu “Çim Adam Ödül”üne layık görüldü.

 

Ayrıca,

-          MAMAK ÇÖPLÜĞÜ DÖNÜŞÜM SANTRALİYLE ITC YÖNETİMİ,

-          “YEŞİL HABER”LE NTV TELEVİZYONU,

-          ORGANİK TARIMI TEŞVİK NEDENİYLE ÇANKAYA BELEDİYESİ,

-          ÇEVRE DÜZENLEME ÇALIŞMALARIYLA YENİMAHALE BELEDİYESİ ,

-          “DERELERİN KARDEŞLİĞİ” VE  “ANADOLU’YU VERMİYORUZ” DİYEN ÇEVRE PLATFORMLARI VE

-          “DOĞA İÇİN ÇAL” GURUBUNU ORGANİZE EDEN AĞACIM. NET İNTERNET SİTESİ,

-          ÇEVRE SORUNLARINA YÖNELİK AKTİF ÇALIŞMA YÜRÜTEN ELEKTİRİK MÜHENDİSLERİ ODASI DİĞER ÖDÜLLERE LAYIK GÖRÜLDÜ