ONUR’UMUZA SAHİP ÇIKIYORUZ!

Prof. Dr. Onur HAMZAOĞLU Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanıdır. Araştırmacı bir bilim insanıdır. Kocaeli Dilovası’nda yaptığı araştırmasında annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakalarında bazı ağır metaller ve eser elementler saptadı, sorumluluk sahibi halkın sağlığını düşünen bir bilim insanı olarak bu bulguları kamuoyu ile paylaştı, kansere bağlı ölümlerdeki artışı gözler önüne serdi. Çözüm önerilerini TBMM sundu. Raporda kan ve dışkıların yanında doğum yapıp çocuk emziren annelerin sütünde bile çinko, demir, alüminyum, kurşun, kadmiyum tespit eder, tehlikenin büyük olduğunu belirtir.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dilovası Belediye Başkanı, Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet ederler. Haberin geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağladığı, araştırma sonuçlarını halk arasında panik yaratmak için kullandığı iddiasıyla yargılanmasını isterler. Savcılık dosyanın söz konusu filmin incelenmesi amacı ile Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’ne gönderir. Kocaeli Üniversitesi Rektörü izin verdiği takdirde Prof. Dr. Onur HAMZAOĞLU TCK’nın 213. maddesi uyarınca 2 ile 4 yıl arasında hapis istemi ile yargılanacak. Kocaeli Üniversitesi tarafından bu gerekçe ile ceza soruşturması yürütülüyor. Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanlığı tarafından belirtilen gerekçelerle YÖK’e yazılan yazının ve YÖK tarafından Kocaeli Üniversitesi’nin bilgisine sunulan yazı üzerine Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından disiplin soruşturması açılmıştır.

Ne acıdır ki halk sağlığı için çalışma yapan, onların daha sağlıklı yaşamaları için çözüm önerileri sunan, bir bilim insanının bu tür olaylara maruz kalması kabul edilemez. Sağlık alanında estirilen neoliberal politikalar sonucu yaşananlar bizleri şaşırtmamaktadır. Ekonomik çıkarlar insan sağlığının üstünde tutulmaya çalışılmaktadır.

Bilime, bilim insanına, mesleki bağımsızlığımıza ve Prof. Dr. Onur HAMZAOĞLU’na sahip çıkıyoruz. ONUR’umuzu koruyacağız.

AYDIN TABİP ODASI YÖNETİM KURULU

{backbutton}